  • EEU-ED2C101
EEU-ED2C101
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2C101
HK JDW NO:
590-EEU-ED2C101
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-ED2C101
Description:
ED 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 143
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2C101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ED
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    526.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.17A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm