  • EEU-EB2W220B
EEU-EB2W220B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2W220B
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEU-EB2W220B
Datasheet:
EEU-EB2W220B
Description:
22μF Capacitor 20% 560mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2W220B
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Length
    25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.099mA
  • Ripple Current
    560mA