  • EEU-EB2G470SB
EEU-EB2G470SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2G470SB
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEU-EB2G470SB
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% 730mA 7.5mm Radial
Quantity:
In Stock : 163
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2G470SB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.188mA
  • Ripple Current
    730mA
  • Tan Delta
    0.24
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Length
    25mm