  • EEU-EB2C680B
EEU-EB2C680B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2C680B
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEU-EB2C680B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
68μF Capacitor 20% 750mA 5mm Radial
Quantity:
In Stock : 568
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2C680B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.1088mA
  • Ripple Current
    750mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Length
    25mm