  • EEU-EB1HR47SB
EEU-EB1HR47SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB1HR47SB
HK JDW NO:
590-EEU-EB1HR47SB
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-EB1HR47SB
Description:
EB 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 4mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB1HR47SB
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    EB
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    4mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.6mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    11mm