  • EETEE2E591LJ
EETEE2E591LJ
advertisement
Manufacturer No:
EETEE2E591LJ
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EETEE2E591LJ
Package:
Datasheet:
Description:
590μF Capacitor 20% 2.5A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
EETEE2E591LJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    590μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    421mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current (AC)
    2.5A
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Length
    25mm