  • EET-XB2W390HA
EET-XB2W390HA
advertisement
Manufacturer No:
EET-XB2W390HA
HK JDW NO:
590-EET-XB2W390HA
Package:
Aluminum
Datasheet:
EET-XB2W390HA
Description:
39μF Capacitor 20% Bulk 370mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EET-XB2W390HA
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.39744mA
  • Ripple Current
    370mA
  • Tan Delta
    0.15
  • ESR
    3779 mΩ