  • EET-UQ2S561LA
EET-UQ2S561LA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2S561LA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2S561LA
Datasheet:
EET-UQ2S561LA
Description:
TS-UQ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.82A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2S561LA
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    355mOhm
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.82A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.82A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.948A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm