  • EET-UQ2E681KF
EET-UQ2E681KF
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2E681KF
HK JDW NO:
590-EET-UQ2E681KF
Datasheet:
EET-UQ2E681KF
Description:
TS-UQ 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2E681KF
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm