  • EET-UQ2E182LA
EET-UQ2E182LA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2E182LA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2E182LA
Datasheet:
EET-UQ2E182LA
Description:
TS-UQ 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.55A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2E182LA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Resistance
    111mOhm
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    111mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.55A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.37A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm