  • EET-UQ2C392LA
EET-UQ2C392LA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2C392LA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2C392LA
Datasheet:
EET-UQ2C392LA
Description:
TS-UQ 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2C392LA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Resistance
    55mOhm
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.4A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm