  • EET-UQ2C122KA
EET-UQ2C122KA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2C122KA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2C122KA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
EET-UQ2C122KA
Description:
TS-UQ 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2C122KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    166mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.31453mA
  • Ripple Current
    3.25A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.55A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    TS-UQ
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%