  • EET-HD2W221HJ
EET-HD2W221HJ
advertisement
Manufacturer No:
EET-HD2W221HJ
HK JDW NO:
590-EET-HD2W221HJ
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
EET-HD2W221HJ
Description:
TS-HD 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HD2W221HJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS-HD
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.94393mA
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    1A
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm