  • EET-HC2W151HA
EET-HC2W151HA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2W151HA
HK JDW NO:
590-EET-HC2W151HA
Datasheet:
EET-HC2W151HA
Description:
TS-HC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 790mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2W151HA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.216Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.7794mA
  • Ripple Current
    790mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    790mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.106A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm