  • EET-HC2V271DA
EET-HC2V271DA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2V271DA
HK JDW NO:
590-EET-HC2V271DA
Datasheet:
EET-HC2V271DA
Description:
TS-HC 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2V271DA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Resistance
    614mOhm
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    614mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.54A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm