  • EET-HC2D681JA
EET-HC2D681JA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2D681JA
HK JDW NO:
590-EET-HC2D681JA
Datasheet:
EET-HC2D681JA
Description:
TS-HC 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.75A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2D681JA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.75A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.45A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm