  • EET-HC2D152EA
EET-HC2D152EA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2D152EA
HK JDW NO:
590-EET-HC2D152EA
Datasheet:
EET-HC2D152EA
Description:
TS-HC 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2D152EA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Resistance
    144mOhm
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    144mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.92A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm