  • EET-HC2D102KA
EET-HC2D102KA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2D102KA
HK JDW NO:
590-EET-HC2D102KA
Datasheet:
EET-HC2D102KA
Description:
TS-HC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2D102KA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    199mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.3416mA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm