  • EET-ED2W271K
EET-ED2W271K
advertisement
Manufacturer No:
EET-ED2W271K
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EET-ED2W271K
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% Bulk 2.45A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EET-ED2W271K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.0457mA
  • Ripple Current
    2.45A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm