  • EEG-A1E123CCE
EEG-A1E123CCE
advertisement
Manufacturer No:
EEG-A1E123CCE
HK JDW NO:
590-EEG-A1E123CCE
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
AA 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.13A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
EEG-A1E123CCE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AA
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.13A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.13A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    54mm
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm
  • Length
    54mm