  • EEF-WA0J391P
EEF-WA0J391P
advertisement
Manufacturer No:
EEF-WA0J391P
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEF-WA0J391P
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% Cut Tape 4.13A Radial
Step5Bar-code shipping tag
EEF-WA0J391P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Leakage Current
    0.4914mA
  • Ripple Current
    4.13A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Height Seated (Max)
    8.001mm
  • Length
    7.9mm