  • EEF-CD0D181R
EEF-CD0D181R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0D181R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0D181R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-CD0D181R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0D181R Overview
Electrical device with 18mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 2V.There is a dissipation factor of 0.06 % for the part.It is recommended to operate at -40°C~105°C for stable operation.
EEF-CD0D181R Features
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0D181R Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0D181R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP-Cap CD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    21.6μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm