  • EEE-TP1V182V
EEE-TP1V182V
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TP1V182V
HK JDW NO:
590-EEE-TP1V182V
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-TP1V182V
Description:
TP 1800μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 14409
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TP1V182V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TP
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.95A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm