  • EEE-TP1H132M
EEE-TP1H132M
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TP1H132M
HK JDW NO:
590-EEE-TP1H132M
Datasheet:
EEE-TP1H132M
Description:
TP 1300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 474
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TP1H132M
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    TP
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.175A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm