  • EEE-TG1A332UM
EEE-TG1A332UM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TG1A332UM
HK JDW NO:
590-EEE-TG1A332UM
Datasheet:
EEE-TG1A332UM
Description:
TG 3300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TG1A332UM
    Select All
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    TG
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    715mA @ 120Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm