  • EEE-TC1V470XP
EEE-TC1V470XP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TC1V470XP
HK JDW NO:
590-EEE-TC1V470XP
Datasheet:
EEE-TC1V470XP
Description:
TC 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 195mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 900
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TC1V470XP
    12 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    195mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current (AC)
    300mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm