  • EEE-HC1V100R
EEE-HC1V100R
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HC1V100R
HK JDW NO:
590-EEE-HC1V100R
Datasheet:
EEE-HC1V100R
Description:
HC 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 28mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 6000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HC1V100R
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    HC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    28mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    47.6mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    28mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Width
    5.3mm