  • EEE-HB1V101AP
EEE-HB1V101AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HB1V101AP
HK JDW NO:
590-EEE-HB1V101AP
Datasheet:
EEE-HB1V101AP
Description:
HB 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 160mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HB1V101AP
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    272mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    10.3mm