  • EEE-FTE221XAV
EEE-FTE221XAV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FTE221XAV
HK JDW NO:
590-EEE-FTE221XAV
Description:
FT 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 712
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FTE221XAV
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FT
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.327 8.30mm