  • EEE-FT1C821UP
EEE-FT1C821UP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FT1C821UP
HK JDW NO:
590-EEE-FT1C821UP
Datasheet:
EEE-FT1C821UP
Description:
FT 820μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 245
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FT1C821UP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FT
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    595mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm