  • EEE-FK1V471AV
EEE-FK1V471AV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V471AV
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V471AV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FK1V471AV
Description:
FK 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.1A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 800
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V471AV
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    5953
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    825mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.555 14.10mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13.5mm