  • EEE-FK1H100P
EEE-FK1H100P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1H100P
HK JDW NO:
590-EEE-FK1H100P
Datasheet:
EEE-FK1H100P
Description:
FK 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 165mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 1.8mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2357
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1H100P
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    FK
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    880mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    165mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    880mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    123.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    165mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    165mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    5.8mm
  • Width
    7.8mm