  • EEE-FK0J152GV
EEE-FK0J152GV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK0J152GV
HK JDW NO:
590-EEE-FK0J152GV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FK0J152GV
Description:
FK 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 850mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 263
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK0J152GV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0945mA
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.26
  • Ripple Current @ Low Frequency
    637.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.425 10.80mm
  • Length
    12mm
  • Width
    10.3mm