  • EEE-1EA221AP
EEE-1EA221AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1EA221AP
HK JDW NO:
590-EEE-1EA221AP
Datasheet:
EEE-1EA221AP
Description:
S 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 310mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1448
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1EA221AP
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    310mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    527mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    10.2mm