  • EEC-S5R5V155A
EEC-S5R5V155A
advertisement
Manufacturer No:
EEC-S5R5V155A
HK JDW NO:
590-EEC-S5R5V155A
Package:
Axial, Can - Vertical
Datasheet:
EEC-S5R5V155A
Description:
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
EEC-S5R5V155A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can - Vertical
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SG
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    1.5F
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm