  • EEC-S5R5H105N
EEC-S5R5H105N
advertisement
Manufacturer No:
EEC-S5R5H105N
HK JDW NO:
590-EEC-S5R5H105N
Package:
Axial, Can - Horizontal
Datasheet:
EEC-S5R5H105N
Description:
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEC-S5R5H105N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can - Horizontal
  • Dielectric Material
    Gold
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    SG
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    1F
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    19mm
  • Lead Pitch
    20mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Lead Diameter
    200 μm
  • Voltage
    5.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    1mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    19mm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    6.5mm