  • EEC-F5R5U155A
EEC-F5R5U155A
advertisement
Manufacturer No:
EEC-F5R5U155A
HK JDW NO:
590-EEC-F5R5U155A
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEC-F5R5U155A
Description:
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
EEC-F5R5U155A
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NF
  • Size / Dimension
    0.846Dia 21.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    1.5F
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm