  • EEC-F5R5H474
EEC-F5R5H474
advertisement
Manufacturer No:
EEC-F5R5H474
HK JDW NO:
590-EEC-F5R5H474
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEC-F5R5H474
Description:
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
EEC-F5R5H474
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    F
  • Size / Dimension
    0.846Dia 21.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470mF
  • Packing Method
    Tray
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75Ohm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    21.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    9.5mm