  • EEA-GA1H330
EEA-GA1H330
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1H330
HK JDW NO:
590-EEA-GA1H330
Datasheet:
EEA-GA1H330
Description:
GA 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 91mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1418
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1H330
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Ripple Current
    91mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    91mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    141mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm