  • EEA-GA1H1R0B
EEA-GA1H1R0B
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1H1R0B
HK JDW NO:
590-EEA-GA1H1R0B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEA-GA1H1R0B
Description:
GA 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 10mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1H1R0B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    GA
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    10mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.10
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.5mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm