  • EDLEN204A3R3S
EDLEN204A3R3S
advertisement
Manufacturer No:
EDLEN204A3R3S
HK JDW NO:
192-EDLEN204A3R3S
Package:
Coin, Wide Terminals - Opposite Sides
Datasheet:
EDLEN204A3R3S
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 0.20F 3.3V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EDLEN204A3R3S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    GULL WING AND FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    EN
  • Size / Dimension
    0.268Dia 6.80mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    200mF
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200Ohm @ 1kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    6.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    11.3mm