  • ECW-H6304HC
ECW-H6304HC
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H6304HC
HK JDW NO:
590-ECW-H6304HC
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-H6304HC
Description:
ECW-H(C) 0.3μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H6304HC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(C)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.815Lx0.583W 20.70mmx14.80mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.3μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    14.8mm
  • Lead Pitch
    17.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    8158
  • Height
    19.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.752 19.10mm
  • Length
    20.7mm