  • BFC233863103
BFC233863103
advertisement
Manufacturer No:
BFC233863103
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC233863103
Package:
Radial
Datasheet:
BFC233863103
Purchasing and Inquiry
BFC233863103 Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.
BFC233863103 Features
BFC233863103 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233863103 applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Blocking
  • Filters
  • Matching networks
  • Battery management system
  • VCO's
  • Switch-mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Audio/video equipment
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
BFC233863103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.0038mm