  • ECW-H12163HV
ECW-H12163HV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H12163HV
HK JDW NO:
590-ECW-H12163HV
Description:
ECW-H(V) 0.016μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.25kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H12163HV
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.295W 23.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.016μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Lead Pitch
    20mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Size Code
    9130
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    23mm
  • Width
    7.5mm