  • ECW-FG2J155P1
ECW-FG2J155P1
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FG2J155P1
HK JDW NO:
590-ECW-FG2J155P1
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-FG2J155P1
Description:
ECWFG 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 202
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FG2J155P1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECWFG
  • Size / Dimension
    1.063Lx0.472W 27.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm