  • ECW-F2124JAQ
ECW-F2124JAQ
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F2124JAQ
HK JDW NO:
590-ECW-F2124JAQ
Datasheet:
ECW-F2124JAQ
Purchasing and Inquiry
ECW-F2124JAQ Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
ECW-F2124JAQ Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
ECW-F2124JAQ Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECW-F2124JAQ applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Filtering
  • VCO's
  • RFI for automotive
  • Mobile communications
  • Matching networks
  • Coupling, decoupling
  • IGBT
  • Filters
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F2124JAQ
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.209W 13.00mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    5121
  • Height Seated (Max)
    0.626 15.90mm
  • Length
    13mm
  • Width
    5.3mm