  • ECS-MPI4040R1-100-R
ECS-MPI4040R1-100-R
advertisement
Manufacturer No:
ECS-MPI4040R1-100-R
HK JDW NO:
226-ECS-MPI4040R1-100-R
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
ECS-MPI4040R1-100-R
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    ECS-MPI4040
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.161W 4.50mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.2A
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    444mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    2.8A
  • Rated Current-Max
    1.2A
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm