  • ECS-F1CE686
ECS-F1CE686
advertisement
Manufacturer No:
ECS-F1CE686
HK JDW NO:
590-ECS-F1CE686
Package:
Radial
Datasheet:
ECS-F1CE686
Description:
68μF ±20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0088mA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECS-F1CE686
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EF
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Leakage Current
    0.0088mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    K
  • Diameter
    7.5mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm