  • 16TQC100M
16TQC100M
advertisement
Manufacturer No:
16TQC100M
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-16TQC100M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16TQC100M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16TQC100M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.16mA
  • Ripple Current
    1800mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    50 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm