  • ECS-400-S-20A-F-TR
ECS-400-S-20A-F-TR
advertisement
Manufacturer No:
ECS-400-S-20A-F-TR
Manufacturer:
ECS Inc International
HK JDW NO:
226-ECS-400-S-20A-F-TR
Package:
2-SMD, No Lead
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ SERIES SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECS-400-S-20A-F-TR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    CSM-8
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    0.003%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohms
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Height
    1.7018mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm
  • Length
    7.0104mm
  • Width
    5mm